The inverse demand for a product is given by P = 400 – 5Q, where Qmeasures the number of units and Pis the price per unit. Suppose that total cost is TC= 100Q+ 2.5Q2with marginal cost per unit of MC= $100 + 5Q. Technological innovation reduces total cost to TC= 25Q+ 2.5Q2 and marginal cost per unit to MC= $25 + 5Q. Identify equilibrium price and quantity before and after the cost reduction. How does profit change?
Do you need a similar assignment done for you from scratch? We have qualified writers to help you. We assure you an A+ quality paper that is free from plagiarism. Order now for an Amazing Discount! Use Discount Code “Newclient” for a 15% Discount!NB: We do not resell papers. Upon ordering, we do an original paper exclusively for you.
The post the inverse demand given by p 400 5q appeared first on My Nursing Experts.


0 comments