• Home
  • Blog
  • An electron (mass m = 9.11 10 -31 kg) is accelerated in the uniform field E ( E = 1.70 10 4 N/C) between two parallel charged plates. The separation…

An electron (mass m = 9.11 10 -31 kg) is accelerated in the uniform field E ( E = 1.70 10 4 N/C) between two parallel charged plates. The separation…

0 comments

An electron (mass m = 9.11 ✕ 10-31 kg) is accelerated in the uniform field E (E = 1.70✕ 104 N/C) between two parallel charged plates. The separation of the plates is 1.10 cm. The electron is accelerated from rest near the negative plate and passes through a tiny hole in the positive plate.

(a) With what speed does it leave the hole?

m/s

About the Author

Follow me


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}